Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, czyli Dzień Zdrowia Psychicznego na świecie i w Polsce obchodzony jest co roku w październiku. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane ze stanem psychicznym człowieka i wsparcie osób cierpiących na podobne choroby. Głównym celem tego święta jest zmniejszenie częstości występowania chorób związanych z zaburzeniami psychicznymi: stanami depresyjnymi, fobiami, zaburzeniami osobowości, uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, schizofrenią, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami świadomości itp.
Ponadto Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu wsparcie osób, które nie cierpią na poważne zaburzenia psychiczne, ale przeżywają trudne chwile i potrzebują siły woli i charakteru, aby poradzić sobie z wszelkimi trudnościami życiowymi.
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie psychiczne jako stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek realizuje swoje możliwości, jest w stanie wytrzymać normalne stresy życiowe, produktywnie pracować i wnosić wkład w życie swojej społeczności. W tym sensie zdrowie psychiczne jest podstawą dobrostanu człowieka i efektywnego funkcjonowania społeczności
Tym samym na przestrzeni ostatnich lat poruszono wiele tematów związanych ze zdrowiem psychicznym kobiet, dzieci, walką z samobójstwami, poważnymi uzależnieniami, okrucieństwem i przemocą itp. Wydarzenie spotkało się z dużym wsparciem wielu krajów i w ciągu kilku lat rozrosło się do rangi wydarzenia o zasięgu globalnym, które wzbudziło zainteresowanie większości państw i organizacji publicznych specjalizujących się w aspektach opieki psychiatrycznej.